Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Torch lace lens, 1.55 W
base E10, 3.7 V (DC), 300 mA
Technical specifications
General
| Height | 24 mm |
| Diameter | 9.5 mm |
| Consumption Unit | 100 pcs. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Performance
| luminous source | incandescent lamp (wolfram) |
| Power consumption | 1.55 W |
| operating voltage | 3.7 V (DC) |
Build
| Base | E10 |
| cover type | lens |
| construction form | lens (pointed) |