Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Mini-HDMI™ adapter cable with Ethernet
high speed adapter from HDMI™ to Mini-HDMI™
Enjoy movies and games clearly in high resolution and dazzling quality. What does this cable do to an audio video signal? Nothing. It is, however, precisely this feature which proves its quality. Thanks to pure materials, precise processing, and modern technology, it combines your HDMI™ device with mobile appliances. Therefore, you can be sure that you get the experience exactly as it was meant to be.
- suitable for digital connection of mobile devices
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- High-speed HDMI™ for 3D and Ultra HD up to 4K @ 50/60 Hz (2160 p)
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, ULTRAHD 4K@50/60 Hz, HDMI™ High Speed with Ethernet |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 20.4 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 11.4 mm |
| Connection 2, height | 8.4 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ mini male (type C) |
| Connection 2, length | 36.3 mm |
| Connection, length | 42.1 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 2 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 112x |
| inner conductor, core diameter | 0.25 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| AWG | 30 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| max. bandwidth | 340 MHz |
| max. transmission rate | 10.2 Gbit/s |
Downloads
Product data sheet pdf
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 15 / 30