Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Satellite multiswitch 5 In / 8 Out
router for a max. of 8 devices from one satellite
- compatible with one Quad- or Quattro-LNB
- built-in 22 kHz generator
- works for DVB-S and DVB-S2 (4K/HDTV/3D)
- additional terrestrial antenna input (DVB-T/DVB-T2 HD)
- integrated power supply with Euro plug
Technical specifications
General
| Height | 70 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 365 mm |
| Color | silver, blue |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 120 mm |
| Material | metal, plastic |
Connections
| Connection, type | F female |
Device connections
| switching commands | 13/22 |
| power supply for LNB | 600 |
| number of inputs | 5 pcs. |
| switching voltage | 15 |
| max. subscriber | 8 szt. |
| Number of outputs | 8 ports |
| Input Voltage | 230 V (AC) |
| Output, type | F female |
| Input, type | F female |
Signal transmission
| Return loss SAT outputs | 9 - 10 dB |
| Output level terr. (according to EN 50083-3) | 83 - 85 dBµV |
| Return loss terrestrial outputs | 9 - 10 dB |
| Output level SAT (EN 50083-3) | 100 - 101 dBµV |
| Polarisation decoupling terrestrial | 30 |
| 12 | |
| Return loss SAT inputs | 10 - 11 dB |
| Polarization decoupling SAT | 28 - 30 dB |
| Frequency range terrestrial | 47 - 862 MHz |
| Frequency range | 950 - 2.150 MHz |
| Transmission modes | DVB-S, DVB-S2, DVB-T |
£70.99 RRP
Packing units:
1 / 10