Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
WLAN antenna extension cable
RP-SMA male > RP-SMA female
- ideally suited for common WiFi routers and WLAN antennas with RP-SMA connections
- More flexibility with the extension cable to change the location of your antenna or to optimise your WLAN range.
- High frequency (HF) cable with low, optimised attenuation (2.4 GHz and 5 GHz)
- Low-loss coaxial cable LMR 195 with optimised characteristic impedance of 50 Ohm
- gold-plated SMA reverse connectors
- PVC outer sheath Ø 4,95
- Max. operating frequency: 5.8 GHz
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Length | 2000 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | RP-SMA male |
| Connection 2, type | RP-SMA female |
Cable
| Cable length | 2 m |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| Cable type | LMR 195 |
Signal transmission
| Impedance | 50 Ω |
£10.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 80 / 160