Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Oil
WG-510
General handling; industrial oils
The WG-510 Oil is based on a gauge 13 nylon and spandex lining and has a double nitrile coating. This double coating provides excellent protection against oils, prevents them from penetrating the glove and provides additional abrasion resistance. The WG-510 Oil allows easy hand
hand movements and ensures excellent flexibility with comfortably cool hands.
| Examples of use: | - Changing tyres |
| - repair work on bicycles/ cars | |
| - painting and glazing work |
- Double nitrile coating provides excellent protection against oils, prevents their penetration and provides additional abrasion resistance.
- Allows for smooth hand movements and excellent flexibility with cool hands.
Technical specifications
General
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Nitrile |
| Base material | Nylon, spandex |
| Total length | 26.5 cm |
| Hand width | 9.5 cm |
| Length of the middle finger | 7.9 cm |
| Weight | 56,1 |
| Technologies | EN388: 2016 - 4121X |
| Size | XL/10 |
| Gauge | 13 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
£5.99 RRP
Packing units:
1 / 144