Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Bee-Smart
WG-422
General handling; heat protection
The WG-422 Bee-Smart is made with our brand new Bee-series™ knitting technology and incorporates the new generation of our proprietary HDML™ latex coating. The upper part of the gloves is made of an ultra-lightweight lining that offers both high torsional stiffness and unmatched breathability. The Bee-series™ knit technology provides a unique fit on the palm and maximises the coefficient of friction created by the coating. The lower part of the glove benefits from DuaLiner™ technology and its special support on the back of the hand, which ensures a snug and secure fit. The WG-422 Bee-Smart sets new standards in comfort, making it the ultimate glove for general handling work.
| Application examples: | - Logistics work |
| - Maintenance work | |
| - Road construction |
- Ultralight lining offers High torsional stiffness and unmatched breathability.
- Unique fit on the palm.
- Special support on the back of the hand ensures a firm and secure fit.
Technical specifications
General
| Color | black, blue |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Polyester |
| Total length | 23 cm |
| Hand width | 8.5 cm |
| Length of the middle finger | 7.5 cm |
| Weight | 40 |
| Technologies | EN388:2016 - 3131X; EN407:2004 - X1XXXX |
| Size | S/7 |
| Gauge | 13 |
| Technology | Dualiner; Bee-Series; High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 144