Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Rock & Stone
WG-333
General handling; Cut protection; Cold protection; Heat protection
The WG-333 Rock & Stone is a glove with a double latex coating on a 10 gauge cotton and polyester lining. The HDML™ coating, specially developed by Wonder Grip®, provides a non-slip surface for excellent grip. This unique product is specifically designed for heavy duty work. It is particularly robust and at the same time protects against heat, cold and cuts (Level B ISO 13997).
| Examples of use: | - Demolition work |
| - Landscaping | |
| - Renovation work |
- Double latex coating.
- Provides a non-slip surface for excellent grip.
- Particularly robust and specially developed for heavy work.
- Protects against heat, cold and cuts at the same time.
Technical specifications
General
| Color | grey |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Cotton, Polyester |
| Total length | 24 cm |
| Hand width | 9 cm |
| Length of the middle finger | 7.5 cm |
| Weight | 55 |
| Technologies | EN388:2016 - 3X42B; EN511:2006 - X1X; EN407:2004 - X2XXXX |
| Size | S/7 |
| Gauge | 10 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
£6.99 RRP
Packing units:
1 / 144