Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Comfort Lite
WG-300
General handling
The WG-300 Comfort Lite is our high quality entry level latex product. With a single latex coating on a 15 gauge nylon and polyester lining, the WG-300 Comfort Lite offers great elasticity for easier hand movements and more dexterity when performing precise work tasks.
| Examples of use: | - Gardening |
| - housework | |
| - furniture transport |
- High-quality entry-level latex product.
- Great elasticity for easier hand movements.
- More dexterity in performing precise tasks.
Technical specifications
General
| Color | green |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Latex |
| Base material | Polyester, Nylon |
| Total length | 24.6 cm |
| Hand width | 9 cm |
| Length of the middle finger | 7.2 cm |
| Weight | 46,5 |
| Technologies | EN388:2016 - 2131X |
| Size | L/9 |
| Gauge | 15 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
£4.99 RRP
Packing units:
1 / 144