Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Voltage converter 1,000 W
converts 12 V DC into 230 V AC
- suitable for devices up to 1,000 W power consumption
- with 1x USB port (2,100 mA) and a built-in ventilator
- external fuse available
- The converter has input and output electrically separated from the chassis. The input is electrically separated from the output
Technical specifications
General
| Height | 68 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 165 mm |
| Length | 241 mm |
| Color | black |
| Weight | 1850 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
Performance
| max. performance | 1000 W |
Device connections
| Output, voltage (AC) | 230 V |
| Input, Voltage Range | 12 - 13,8 (DC) V |
| Output, max. amperage | 2.1 A |
| Output, type | 2 safety socket (Typ F, CEE 7/3) |
| Input, type | Clip terminal |
| Output, voltage (DC) | 5 V (DC) |
£115.99 RRP
Packing units:
1 / 5