Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
VESA adapter for TV wall mount
for adapting the VESA dimensions from wall bracket to TV to a maximum of 200x200 mm
This VESA adapter enables you to extend the 50 mm x 50 mm hole spacing of your wall bracket to up to 200 mm x 200 mm.
- The VESA adapter adapts hole spacing between the TV and wall mount.
- The adapter extends VESA hole spacing from 200 mm x 200 mm up to 400 mm x 400 mm.
- The maximum load depends on the respective wall bracket.
- The adapter is made of high-quality powder-coated metal.
- The mounting material (screws, nuts, etc.) is included in the scope of delivery.
Technical specifications
General
| Height | 220 mm |
| Width | 220 mm |
| Color | black |
| Weight | 700 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 2 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 200 x 200 mm, 200 x 100 mm |
| screen Size | 23 - 42 inch |
| maximum load | 30 kg |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |