Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Versa (EKB427BK17)
Premium Laptop Bag - Briefcase, fits up to 17.3-inch
When you need to carry the office with you and still look good, this briefcase is the obvious choice. Leather handles and accents add a professional touch, while an expertly-arranged interior protects your electronics and keeps all of your files and accessories neat and easy to retrieve. Arrive in style and don’t let them see you sweat.
- Checkpoint Friendly 17.3-inch Laptop Compartment
- Patented corner-guard protection system
- Double-sided structured organization panel
- Felt-Lined iPad/Kindle/tablet pocket
- Premium leather handles and accents
- Ample storage space
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 340 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 460 mm |
| Color | black |
| Weight | 2010 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 150 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Laptop Corner-Guard Protection System, Self-healing zippers, Trolley Handle Pass-Through Strap |
Build
| compartments for | A4 Folder, Computer accessories, Purse, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Power supply, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Magazines, Business cards |
| capacity | 25 |
| construction form | bag |
| Devices Suitable Max | 44 |
£172.99 RRP
Packing units:
1 / 4