Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Venue XL (EKS622XL)
Premium iPad Pro 12-inch/Surface Pro/MacBook 12-inch RFID Mini Messenger
You’ll find spaces for what you need during flight or your trip to the corner café. With its intuitive layout and black on black leather accents, it’s sure to become your favorite essentials bag.
- Felt-lined iPad Pro inch/Surface Pro/MacBook 12-inch pocket
- RFID-blocking pocket
- Well-organized compartments with easy access phone pocket
- Premium leather accents
- Magnetic quick-access pocket
- Wide, ergonomic shoulder strap
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 335 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 280 mm |
| Color | black |
| Weight | 650 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 70 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket, High-Contrast Lining, Quick-Access Magazine Slot, RFID-Protected Pocket , Self-healing zippers |
Build
| compartments for | Computer accessories, Purse, Headphones, Credit cards, Mediaplayer, Tablet/eReader, Travel documents, Phone, Business cards, Pens |
| capacity | 6 |
| construction form | messenger |
| Devices Suitable Max | 33 |
£128.99 RRP
Packing units:
1 / 5