Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ Multiport Adapter VGA+DP+HDMI™
extends USB C™ device to an HDMI™ - a DisplayPort and a VGA port.
USB-C™ Multiport Adapter routes signals from USB-C™ to VGA, DisplayPort and HDMI™ devices. Resolutions of up to 4k*2k@30Hz for HDMI™ and 4k*2k@60Hz (DisplayPort) or 1920px1200p@60Hz (for VGA) are supported.
- Function - the multiport adapter reflects signals from USB-C™ to HDMI™, DisplayPort and VGA.
- Resolutions - supports maximum screen resolution of 1920x1080p@60Hz for VGA and 4k*2k@60Hz on HDMI™ and DisplayPort
- Connection - synchronize up to four displays simultaneously via HDMI™ & VGA and DisplayPort.
- Use - suitable for the MacBook, MacBook Pro and other devices with USB-C™ connection
- Plug & Play - the USB-C™ multi-port adapter can be used without installing drivers
- Colour: white
Technical specifications
General
| Height | 42 mm |
| Operating temperature up to | 45 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 14 mm |
| Length | 88 mm |
| Color | white |
| Weight | 43.1 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 3, type | VGA female (15-pin) |
Cable
| Cable length | 0.14 m |
£39.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 120