Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ Multiport Adapter HDMI™+VGA
extends USB-C™ device to an HDMI™ - and a VGA port
USB-C™ multiport adapter transmits signals from USB-C™ to VGA and HDMI™ devices. It supports resolutions up to 4k * 2k@60Hz (with HDMI™) or 1920px1200p@60Hz (with VGA).
- Function - the multiport adapter reflects signals from USB-C™ to HDMI™ and VGA
- Resolutions - supports maximum screen resolution of 1920x1080p@60Hz for VGA and 4k*2k@60Hz on HDMI™
- Connection - synchronize up to 3 displays simultaneously via HDMI™ & VGA
- Use - suitable for the MacBook, MacBook Pro and other devices with USB-C™ Connector
- Plug & Play - the USB-C™ multi-port adapter can be used without installing drivers
- Colour: white
Technical specifications
General
| Height | 42 mm |
| Operating temperature up to | 45 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 15 mm |
| Length | 60 mm |
| Color | white |
| Weight | 32 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 2, type | VGA female (15-pin) |
£25.99 RRP
Packing units:
1 / 120