Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
USB-C™ multiport adapter HDMI™ + VGA + PD 100 W
extends USB-C™ device to an HDMI™ - a 3.5 mm audio and a VGA port
USB-C™ multiport adapter transmits signals from USB-C™ to VGA and HDMI™ devices. It supports resolutions of up to 60Hz@4096px2160p with HDMI™ and 1080p / 60Hz for VGA.
- Function - the multiport adapter reflects signals from USB-C™ to HDMI™ and VGA
- Resolutions - supports maximum video resolutions of 1080p@60Hz for VGA and 4096*2160p@60Hz on HDMI™
- Connection - synchronize up to 3 displays simultaneously via HDMI™ & VGA
- Audio - the adapter has a 3.5 mm audio jack
- Use - suitable for the MacBook, MacBook Pro and other devices with USB-C™ connection
- Plug & Play - the USB-C™ multi-port adapter can be used without installing drivers
- Colour: white
Technical specifications
General
| Height | 14.5 mm |
| Operating temperature up to | 45 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 54 mm |
| Length | 60 mm |
| Color | white |
| Weight | 39.1 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Retail Polybag |
Device connections
| Output 2, type | VGA female HD (15-pin) |
| Input current | 5 A |
| Power frequency | 60 Hz |
Signal transmission
| max. transmission rate | 5 Gbit/s |
£33.99 RRP
Packing units:
1 / 120