Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Ultra High Speed HDMI™ Cable
High speed cable for 8K@60 Hz
Developed to make the future come to you! The Clicktronic ultra-high-speed HDMI™ cable produces a razor-sharp and stunningly natural image, and also boasts the fastest transmission speeds on the market today. Its pure materials, precise processing and cutting-edge technology enable you to connect your television with other devices and the Internet.
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- Ultra High Speed HDMI™ for 3D and ultra-HD up to 8K@60 Hz and 4K@120 Hz
- 48 Gbps bandwidth for uncompressed 8K video (7680 x 4320 p) with HDR
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, HDMI™ Ultra High Speed, ULTRAHD 8K@50/60 Hz |
| max. resolution | 8K Ultra HD 4320p (50 Hz), 8K Ultra HD 4320p (60 Hz) |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 20.4 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 20.4 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 11.4 mm |
| Connection 2, height | 11.4 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 42.1 mm |
| Connection, length | 42.1 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 1 m |
| Number of shieldings | 3 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 144x |
| inner conductor, core diameter | 0.32 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.3 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| LSZH compliant | no |
| AWG | 29 |
| Inner conductor cross-section | 0.29 mm² |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| other supported standards | HDR (High Dynamic Range) |
| max. bandwidth | 340 MHz |
| max. transmission rate | 48 Gbit/s |
| Signal amplification | no |
Downloads
Declaration of conformity pdf
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 20 / 40