Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Pro
TV wall mount Pro TILT (M)
for TVs from 43" to 100" (109-254 cm) to 75kg
The tilting TV wall mount for any TV with a size of 32 to 55 inches (81-140 cm) and a weight of 70 kg. You can tilt from 3 ° to 12 °.
The spring closure with easy-to-solving cord locks automatically and provides a simple and secure mounting of your flat panel on the wall. The TV can be moved to the left and right on the wall plate to position it precisely.
- The flat wallmount keeps the TV elegantly flat and space-saving on the wall with only 49mm and can also be tilted up to 12°.
- Automatic Click-in & Easy Release - The mounting aid with spring lock for secure snap-in and release when hanging up the TV (no locking screws that have to be fixed manually) makes installation child's play.
- The integrated spirit level ensures easy alignment of the installation.
- suitable wall bracket for most flat and curved televisions of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 32", 40", 43", 49", 50", 55")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 75x75, 100x100, 100X150, 150X100, 150x150, 200x100, 100X200, 200x200, 300X200, 300X300, 400x200, 400X300, 400x400.
Technical specifications
General
| Height | 431 mm |
| Warranty | 10 years |
| Width | 445 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 49 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 100 x 100 mm, 200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 400 mm |
| screen Size | 81 - 140 inch |
| wall distance | 49 |
| maximum load | 70 kg |
| inclination and tilting ranges | 12 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£26.99 RRP
Packing units:
1 / 8