Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Pro
TV wall mount Pro FULLMOTION (XL)
for TVs from 43" to 100" (109-254 cm), fully mobile (swivel and tilt) up to 60kg
The Full Motion mount for most 43 to 100 inches (109-254 cm) TV up to 60 kg. The bracket provides optimal tilt angle by a wall distance of up to 428 mm. Full Motion allows maximum flexibility. You can tilt, pan, spread out and leveled to look at your TV from any seat in the room. All this without tools. The leveling after installation ensures that the TV is perfectly positioned on the wall. The integrated cable management system organizes and protects the cable.
- Optimum viewing angle and maximum flexibility through full mobility in tilt (up/down from +3° to -15°) and swivel (left/right by ±60°)
- The wallmount keeps the TV in the position with only 77mm elegantly flat and space-saving on the wall and can be extended up to 428mm to achieve the optimal viewing angle.
- Adjustable scissor arm joint supports the extension and stabilizes the movement.
- The integrated cable management system ensures order and protection of the connection cables.
- suitable wall bracket for most flat and curved televisions of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 50", 55", 58", 65", 75", 85")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 300x200, 300x300, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400, 800x400.
Technical specifications
General
| Height | 428 mm |
| Width | 840 mm |
| Color | black |
| Weight | 8350 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 425 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm, 800 x 400 mm |
| screen Size | 109 - 254 inch |
| wall distance | 77 - 428 |
| turn / swivel range | 60 ° |
| maximum load | 60 kg |
| inclination and tilting ranges | 15 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£88.99 RRP
Packing units:
1 / 2