Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Pro
TV wall mount Pro FULLMOTION (L) wide Range
for TVs from 37" to 70" (94-178 cm), fully mobile (swivel and tilt) up to 70kg
The Full Motion wallmount for most 37 to 70 inches (94-178 cm) TV up to 70 kg. The "Wide Range" feature provides up to 800 mm wall distance. This allows a pivot angle of up to ± 90 °, even with large screen sizes. Full Motion allows maximum flexibility. You can tilt, pan, spread out and leveled to look at your TV from any seat in the room. All this without tools. The leveling after installation ensures that the TV is perfectly positioned on the wall. The integrated cable management system organizes and protects the cable.
- The "Wide Range" function offers up to 800 mm wall distance in the extended state and allows a tilt angle of up to ±90° due to the extended arm, even with large screen sizes.
- Optimum viewing angle and maximum flexibility through full mobility in tilt (up/down from +3° to -15°) and swivel (left/right by ±90°)
- Adjustable scissor arm joint supports the extension and stabilizes the movement sequence.
- Wallmount with management system ensures order and protection of the connection cables.
- suitable wall bracket for most flat and curved TVs of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 40", 43", 49", 50", 55", 58", 65")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 200x100, 200x200, 300x200, 300x300, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400 .
Technical specifications
General
| Height | 650 mm |
| Warranty | 10 years |
| Width | 800 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 483 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm |
| screen Size | 94 - 178 inch |
| wall distance | 70 - 800 |
| turn / swivel range | 90 ° |
| maximum load | 70 kg |
| inclination and tilting ranges | 15 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£133.99 RRP
Packing units:
1