Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
OLED
TV wall mount OLED FIXED (L)
especially for OLED TVs from 37" to 70" (94-178 cm) up to 50kg
The wall mount for OLED TV with 37 to 70 inches (94-178 cm) and max. 50 kg. This is the best way to support the lean look of ultra-thin TV. Once installed, the mounting is only 17 mm away from the wall. The TV installation is done quickly and easily by an innovative slide design that also offers easy access to the installed cabling.
- The extremely flat wallmount keeps the TV elegantly flat and space-saving on the wall with only 17mm.
- Installation is getting easy by the innovative slide-in design and easy access to the mounted cabling.
- Easy mounting and compatible with VESA standards 200x100, 200x200, 300x200, 300x300, 400x200, 400x300, 400x400, 600x400.
Technical specifications
General
| Height | 105 mm |
| Width | 635 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 17 mm |
Performance
| VESA (FDMI) | 200 x 100 mm, 200 x 200 mm, 300 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 300 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm |
| screen Size | 94 - 178 inch |
| wall distance | 17 |
| maximum load | 50 kg |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 10