Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
TV wall mount Basic TILT (L)
for TVs from 37" to 70" (94-178 cm), tiltable up to 35kg
The tilting TV wall mount for every 37 to 70 inches (94-178 cm) TV with up to 35 kg. It can be tilted from 0 ° to 8 °. The super slim design is only 20.5 mm away from the wall and complements the sleek look of ultra-thin TVs. It is characterized by an open design that maximizes airflow to the devices and provides easy access to the rear of the components. The TV can be moved to the left and right on the wall plate to position it precisely.
- The flat wallmount keeps the TV elegantly flat and space-saving on the wall with only 20.5mm and can also be tilted up to 8°.
- The open frame structure supports ventilation of the TV and allows access to the rear connections.
- suitable wall bracket for most flat and curved TVs of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 40", 43", 49", 50", 55", 58", 65")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 200x200, 300x300, 400x200, 400x400, 600x400.
Technical specifications
General
| Height | 422 mm |
| Warranty | 5 years |
| Width | 665 mm |
| Color | black |
| Weight | 1140 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 22 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm, 600 x 400 mm |
| screen Size | 94 - 178 inch |
| wall distance | 20.5 |
| maximum load | 35 kg |
| inclination and tilting ranges | 8 ° |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£22.99 RRP
Packing units:
1 / 14