Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Basic
TV wall mount Basic FIXED (M)
for TVs from 32" to 55" (81-140 cm) up to 35kg
"The TV wall mount for every 32 to 55 inches (81-140 cm) TV with up to 35 kg. The super slim design is just 20,5 mm away from the wall to complete the elegant look of ultra-thin TVs. It is characterized by an open design that maximizes the airflow to the devices and provides easy access to the rear of the components. The TV can be moved to the left and right on the wall plate to position it precisely.
This bracket is perfect for viewing your TV at eye level.
The integrated level also ensures easy alignment of the installation."
- The extremely flat wallmount keeps the TV elegantly flat and space-saving on the wall with only 20.5mm.
- The open frame structure supports ventilation of the TV and allows access to the rear connections.
- suitable wall bracket for most flat and curved televisions of all popular brands (e.g. Samsung (also QLED and LED), Sony, Philips, LG) and sizes (e.g. 32", 40", 43", 49", 50", 55")
- Easy mounting and compatible with VESA standards 200x200, 300x300, 400x200, 400x400.
Technical specifications
General
| Height | 422 mm |
| Warranty | 5 years |
| Width | 465 mm |
| Color | black |
| Weight | 1030 g |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 20.5 mm |
| Material | steel (powder-coated) |
Performance
| VESA (FDMI) | 200 x 200 mm, 300 x 300 mm, 400 x 200 mm, 400 x 400 mm |
| screen Size | 81 - 140 inch |
| wall distance | 20.5 |
| maximum load | 35 kg |
Scope of delivery
| Assembly Material | dowel, screws |
£13.99 RRP
Packing units:
1 / 16