Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
TAE adapter
TAE-F male > RJ45 female (8P2C)
- connects the telephone output of the DSL splitter with the cable to the Fritzbox
- Converts an RJ11 plug into a TAE-F plug
- Quick adaptation of existing cables with RJ11 plug (6-pole/2-wire wired)
- suitable for FRITZ Box
- Standardised, accurately fitting connections
- Connection: Modular coupling 8p8c/TAE-F plug
- TAE PIN 1(a) to RJ45 PIN 1 / TAE PIN 2(b) -> RJ45 PIN 8
Technical specifications
General
| Height | 38 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 18 mm |
| Length | 53 mm |
| Color | black |
| Weight | 10.5 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | TAE-F male |
| Connection 2, type | RJ45 female (8P2C) |
Downloads
Product data sheet pdf
£3.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 250 / 500