Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Watch
SR60 (V364)
silver oxide-zinc button cell, 1.55 V
- For a wide range of digital and analogue clocks
- Reliable and high quality cells
Technical specifications
General
| Applications | bicycle |
| Height | 2.15 mm |
| Model designation | V364 |
| Diameter | 6.8 mm |
| Weight | 0.33 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| JIS-Name | SG1 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | SR60 |
| Voltage | 1.55 V |
| max. capacity | 20 mAh |
| Technology | silver Oxide-Zinc Battery |