Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Watch
SR41 (384)
silver oxide-zinc button cell, 1.55 V
- For a wide range of digital and analogue clocks
- Reliable and high quality cells
Technical specifications
General
| Applications | bicycle |
| Height | 3.6 mm |
| Model designation | 384 |
| Diameter | 7.9 mm |
| Weight | 0.69 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| JIS-Name | SG3 |
| ANSI/NEDA-Name | WS4 |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | SR41 |
| Voltage | 1.55 V |
| max. capacity | 38 mAh |
| Technology | silver Oxide-Zinc Battery |