Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Satellite multiswitch 9 In / 4 Out
router for a max. of 4 devices from two satellites
- compatible with two Quad- or Quattro-LNB
- built-in 22 kHz generator
- two satellite positions switchable via DiSEqC 2.0
- works for DVB-S and DVB-S2 (4K/HDTV/3D)
- additional terrestrial antenna input (DVB-T/DVB-T2 HD)
- integrated power supply with Euro plug
Technical specifications
General
| Height | 70 mm |
| Markings | CE, WEEE |
| Width | 365 mm |
| Color | blue, silver |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 120 mm |
| Material | metal, plastic |
Connections
| Connection, type | F female |
Device connections
| switching commands | 13/22 |
| power supply for LNB | 1000 |
| number of inputs | 9 pcs. |
| switching voltage | 15 |
| DiSEqC | v2.0 |
| max. subscriber | 4 szt. |
| Number of outputs | 4 ports |
| Input Voltage | 230 V (AC) |
| Output, type | F female |
| Input, type | F female |
Signal transmission
| Return loss SAT outputs | 7 - 10 dB |
| Output level terr. (according to EN 50083-3) | 83 - 84 dBµV |
| Return loss terrestrial outputs | 8 - 10 dB |
| Output level SAT (EN 50083-3) | 100 dBµV |
| Polarisation decoupling terrestrial | 30 |
| 11 - 12 | |
| Return loss SAT inputs | 10 - 14 dB |
| Polarization decoupling SAT | 28 - 30 dB |
| Frequency range terrestrial | 47 - 862 MHz |
| Frequency range | 950 - 2.150 MHz |
| Transmission modes | DVB-S, DVB-S2, DVB-T |
£78.99 RRP
Packing units:
1 / 10