Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
RG 59 coax cable, 2x shielded, 100 m, black
2x shielded cable for universal A/V connections
- flexible and 6.2 mm thin cable for universal applications (75 Ohm)
- double signal shield for adequate protection over long distances
- inner conductor of 0.6 mm thick, copper clad steel
- suitable for all popular BNC/N/UHF/SMA connectors
- meter scaling on the cable simplifies building installation
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 75 °C |
| Markings | ECA_CPR, CE |
| Color | black |
| Weight | 4146 g |
| Consumption Unit | 1 pc. coil |
| Operating temperature from | -20 °C |
| Packaging type | Cable Reel |
Performance
| Fire class (CPR) according to DIN EN 13501-6 | Eca |
Cable
| Dielectric diameter | 3.7 |
| Cable length | 100 m |
| Type 1, shielding | double foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (aluminium) 128x |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6.2 mm |
| Cable type | RG 59 |
Signal transmission
| Impedance | 75 Ω |
£35.99 RRP
Packing units:
1 / 2