Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Superlife
R6/AA (Mignon) (2006)
Zinc chloride battery, 1.5 V
- reliable and affordable energy
- for low-power devices such as clocks or remote controls
Technical specifications
General
| Width | 14.5 mm |
| Model designation | 2006 |
| Length | 50.5 mm |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 23.3 g |
| Consumption Unit | 4 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | R6 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | Zinc chloride battery |
£1.99 RRP
Packing units:
1 / 12 / 60