Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Hearing Aid
PR70V10/PR70 (PR10)PR10
zinc-air hearing aid cell, 1.4 V
Technical specifications
General
| Height | 3.6 mm |
| Model designation | PR10 |
| Diameter | 5.8 mm |
| Consumption Unit | 6 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | V10 |
| max. capacity | 100 mAh |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | PR70 |
| Voltage | 1.4 V |
| Technology | zinc-air battery |