Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Extra Advanced
PR48/13A
zinc-air hearing aid cell, 1.4 V
Technical specifications
General
| Height | 5.4 mm |
| Model designation | 13A |
| Diameter | 7.9 mm |
| Weight | 0.9 g |
| Consumption Unit | 6 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction size | V13 |
| max. capacity | 310 mAh |
| IEC-Name | PR48 |
| Voltage | 1.4 V |
| Technology | zinc-air battery |