Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
Opto-cable set
optical digital cable for audio data including 3.5 mm adapter
The optical digital audio connection with a high light output and data transfer rate. The triple-coated connector engages easily, is secure and reliable. The result is a clear surround sound and an audio experience just the way it should be. Thanks to the included 3.5 mm adaptor, it is especially handy when used with a wide range of mobile devices, notebooks and game consoles.
- fiber-optic cable with extremely high light output
- precisely fitting PVC / ABS connector
- 3.5 mm adapter included in the scope of delivery
- Since optical fibre signals cannot be deflected by electromagnetic fields, no shielding is necessary.
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 14 mm |
| Connection, type | Toslink male (UPC) |
| Connection, width | 14 mm |
| Connection 3, type | 3.5 mm mini Toslink male |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 14 mm |
| Connection 2, height | 14 mm |
| Connection 2, type | Toslink male (UPC) |
| Connection 2, length | 39.8 mm |
| Connection, length | 39.8 mm |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 3 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| inner conductor, core diameter | 1 |
| Inner conductor material | POF (Polymere Optische Faser) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| Cable type | round cable |
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 12 / 24