Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 2.0b
Optical Hybrid High Speed HDMI™ Cable with Ethernet (AOC)
HDMI™ male (type A) > HDMI™ male (type A)
The optical Hybrid HDMI™ cable (fiber optic + copper) connects devices across long distances of up to 100 m without data loss – even in areas with high levels of electromagnetic radiation. Its particularly thin and light construction makes it perfectly suitable for all kinds of installations.
- Ultra HD 4K@50/60Hz (2160p), 3D (1920x1080p / 48Hz)
- flexible glass fibre for small bending radi (20 mm)
- huge cable length without gain or signal conditioning
- Data rate max. 14,4 Gbit/s (600 MHz × 8 bit × 3)
- Support DR, ARC, HEC, EDID, HDCP 1.4/2.2
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 50 °C |
| Markings | CE, WEEE |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (60 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. cable reel |
| 2.0b | |
| Packaging type | Cable Reel |
| Special feature | pliable |
Connections
| Connection 2, width | 18.5 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 18.5 mm |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection, height | 8.5 mm |
| Connection 2, height | 8.5 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 37.9 mm |
| Connection, length | 37.9 mm |
| Connection, housing material | metal |
Cable
| Cable length | 20 m |
| Cable sheath diameter (approx.) | 4.3 mm |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | HDR (High Dynamic Range), HDMI™ Ethernet Channel (HEC), Consumer Electronics Control (CEC), 4K 3D, 21:9 Cinemascope, HDCP 2.2 |
| supported colorspaces | sRGB, Deep Color (30 Bit), x.v.Colour (xvYCC), YCbCr 4:4:4 |
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC) |
| max. transmission rate | 18 Gbit/s |
Downloads
Product data sheet pdf
£44.99 RRP
Packing units:
1 / 10