Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Onyx (EKP132)
Premium Travel Friendly Laptop Backpack, up to 15.6-Inch
Every detail of the Onyx has been designed with the traveling executive in mind. Its top-of-the-line materials, premium features and timeless styling make this the right choice for discerning mobile professionals.
- Travel friendly 15.6-inch laptop/tablet compartment
- Hard-shell quick-access sunglasses case
- Patented corner-guard protection system
- Discreet RFID-blocking pocket
- Quick-access magazine/newspaper slot
- Trolley handle pass-through
- 730 year warranty on materials and workmanship
Technical specifications
General
| Height | 425 mm |
| Warranty | 30 years |
| Width | 350 mm |
| Color | black |
| Weight | 1600 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
| depth | 190 mm |
| Material | fabric |
| Special feature | Checkpoint-friendly, Felt-Lined iPad/Kindle/Tablet Pocket, File divider, Hidden Stash Pocket, High-Contrast Lining, High-Grade Leather Accents, Laptop Corner-Guard Protection System, Limited lifetime warranty, Quick-Access Magazine Slot, RFID-Protected Pocket , Self-healing zippers, Shell-Protected Sunglass/Gadget Case, Trolley Handle Pass-Through Strap, Water-Repellent |
Build
| compartments for | Sunglass, A4 Folder, Computer accessories, Water bottle, Credit cards, Laptop, Travel documents, Phone, Pens, Tablet/eReader, Business cards, Magazines, Power supply |
| capacity | 25 |
| construction form | backpack |
| Devices Suitable Max | 39.62 |