Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Network connection box CAT 6/ CAT 6A/ CAT 7, STP
to connect two network / LAN installation cables
- metalized plastic housing
- LSA connectors
- tool-less installation is possible
- STP - shielded version
- for CAT 6/ CAT 6A/ CAT 7 network/LAN cable AWG 22-26
- suitable for PoE+ according to IEEE 802.3at
Technical specifications
General
| Height | 23 mm |
| Markings | CE |
| Width | 37 mm |
| Length | 83.7 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | for IDC connectors (toolless) |
Cable
| Shielding class | STP |
| Specification | CAT 6 |
Signal transmission
| max. bandwidth | 600 MHz |
£11.99 RRP
Packing units:
1 / 40 / 320