Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Network cable tester set
for testing CAT 5/6 network and ISDN connections
- has RJ11, RJ12, and RJ45 sockets
- checks lines for short circuit, wire reversal, and cable defect
- remote unit with integrated LED display for 8 individual cores
- power supply is a 9 V block (not included in delivery)
- incl. 2x BNC > RJ45 and RJ45 > RJ45 adapter cable; 1x BNC > BNC and 2x RJ45 > RJ11 plug
- protective Hardcase included in delivery
Technical specifications
General
| Height | 57 mm |
| Markings | WEEE, CE |
| Width | 80 mm |
| Color | black |
| Weight | 195 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in blister |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 23 mm |
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 30 / 60