Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Professional Electronics
LR9 (4626)
alkaline manganese button cell, 1.5 V
Technical specifications
General
| Height | 6.1 mm |
| Model designation | 4626 |
| Diameter | 15.5 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Storage ability | 2 years |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR9 |
| Voltage | 1.5 V |
| max. capacity | 200 mAh |
| Technology | alkaline manganese battery |