Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Plus Power
LR6/AA (Mignon) (MN1500)
alkaline manganese battery, 1.5 V
The classic battery of Duracell for devices of daily use like alarm or wall clocks, diskmen, torches, remote controlls, telephones, MP3-Player etc.
The DURACELL Color Code make it possible:
The colored marked cells helps to find the right battery size.
Technical specifications
General
| Height | 50.5 mm |
| Model designation | MN1500 |
| Diameter | 14.5 mm |
| Weight | 23.3 g |
| Consumption Unit | 4 pcs. blister |
| Packaging type | Retail Blister |
Battery
| Construction form | Nipple-Top |
| Construction size | AA (Mignon) |
| ANSI/NEDA-Name | 15A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR6 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |