Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Energy
LR03/AAA (Micro) (4103)
alkaline manganese battery, 1.5 V
- exceptionally great value for money
- solid choice for low-power devices such as radios or clocks
Technical specifications
General
| Height | 44.5 mm |
| Model designation | 4103 |
| Diameter | 10.5 mm |
| Weight | 11.2 g |
| Consumption Unit | 10 pcs. in box |
| Packaging type | Retail Box |
Battery
| Construction size | AAA (Micro) |
| ANSI/NEDA-Name | 24A |
| rechargeable | no |
| IEC-Name | LR03 |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
£5.99 RRP
Packing units:
1 / 70