Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
LED reading magnifier
ideal for displaying fine details (such as extremely small fonts, pictures, objects)
- Recognition of the finest details in books, newspapers, cards, electronics, jewellery, hobbies and handicrafts
- large lens: 1.75x magnification with 2 LEDs; ø 75 mm
- small lens: 12,25x magnification with 1 LED; ø 22 mm
- compact, made of ABS plastic with low weight (120 g)
- pleasant grip for good handling; grip length: 11 cm
- battery operated; 3x AAA (not included)
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 40 °C |
| Markings | WEEE, CE |
| Length | 191 mm |
| Diameter | 83 mm |
| Color | white |
| Weight | 120 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -5 °C |
| Packaging type | Retail Box |
| Material | glass |
Battery
| Battery exchangeable | yes |
| Voltage | 1.5 V |
| Technology | alkaline manganese battery |
Performance
| operating voltage | 4.5 V (DC) |
| max. performance | 0.24 W |
£8.99 RRP
Packing units:
1 / 100