Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
NPH
lead acid battery 12 V, 8,5 Ah (NPW45-12)
Faston (6.35mm) lead acid battery
- industrial battery for mini/midi ups (EUROBAT: 3-5 years 'Standard Commercial')
- lead calcium grid for longer service life (AGM technology)
- valve-controlled construction, almost 100% oxygen recombination
- shock-resistant and break-proof plastic housing made of ABS
- quick recovery after deep discharge, low self-discharge (3% per month at 20 °C)
- EN ISO 9001, EN ISO 14001, IEC61056, UL, operation in any position (except overhead)
Technical specifications
General
| Applications | backup power, batteries, emergency lighting, emergency Power Supply, geophysical equipment, main power supply, non-cyclical applications, uninterruptible power supply (UPS) |
| Height | 97.5 mm |
| Width | 65 mm |
| Model designation | NPW45-12 |
| Length | 151 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| rechargeable | yes |
| Voltage | 12 V |
| max. capacity | 8500 mAh |
| Technology | lead acid battery |
Connections
| Connection, type | Faston (6.35mm) |
£39.99 RRP
Packing units:
8