Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
NP
lead acid battery 12 V, 7,0 Ah (NP7-12L)
lead acid battery
- shock-resistant and break-proof industrial battery with ABS housing (EUROBAT: 3-5 years 'Standard Commercial')
- electrolyte glass fibre mat bound (AGM technology)
- lead calcium grid for longer service life
- valve-controlled construction, almost 100% oxygen recombination
- very good charging efficiency, low self-discharge (3% per month at 20 °C)
- quick recovery after deep discharge, operation in any position (except overhead)
- EN ISO 9001, EN ISO 14001, IEC61056, UL
Technical specifications
General
| Applications | alarm system, backup power, emergency lighting, emergency Power Supply, geophysical equipment, main power supply, non-cyclical applications, uninterruptible power supply (UPS) |
| Height | 97.5 mm |
| Width | 65 mm |
| Model designation | NP7-12L |
| Length | 151 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| rechargeable | yes |
| Voltage | 12 V |
| max. capacity | 7000 mAh |
| Technology | lead acid battery |