Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
UL
lead acid battery 12 V, 2,4 Ah (UL2.4-12)
Faston (4.8mm) lead acid battery, VdS
- oxygen recombination technology for maintenance-free usage
- alloy mesh anode to minimize gas leakage and very low self discharge
- battery housing made from very durable ABS material
- silver-plated copper terminals improve electrical conductivity
- application: all purpose, UPS, emergency lighting, backup power, security systems
Technical specifications
General
| Applications | backup power, batteries, emergency lighting, emergency Power Supply, main power supply, non-cyclical applications, uninterruptible power supply (UPS) |
| Height | 60 mm |
| Markings | VdS |
| Width | 35 mm |
| Model designation | UL2.4-12 |
| Length | 178 mm |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| rechargeable | yes |
| Voltage | 12 V |
| max. capacity | 2400 mAh |
| Technology | lead acid battery |
Connections
| Connection, type | Faston (4.8mm) |
£17.99 RRP
Packing units:
10