Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 1.4
High Speed Mini HDMI™ Cable with Ethernet
HDMI™ male (type A) > HDMI™ mini male (type C)
- for connection to devices with Mini HDMI socket (tablet PCs or modern graphics cards)
- Full HD Resolutionen (1080p) 1920x1080 120Hz, 4K Resolution 30Hz, 3D Resolution 1920x1080p 24Hz
- supported color space YCC-601, Adobe RGB, Adobe YCC-601
- Data rate max. 8,16 Gbit/s (340 MHz × 8 bit × 3)
- Data rate max. 8,16 Gbit/s (340 MHz × 8 bit × 3)
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Diameter | 6 mm |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (30 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | HDMI™ mini male (type C) |
Cable
| Cable length | 5 m |
| AWG | 30 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| other supported standards | 3D, HDMI™ Ethernet Channel (HEC) |
| supported colorspaces | Deep Color (36 Bit), x.v.Colour (xvYCC) |
| supported audio standards | Audio Return Channel (ARC) |
£13.99 RRP
Packing units:
1 / 5 / 20 / 40