Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Series 2.0
High Speed Micro HDMI™ Cable with Ethernet (4K/60Hz)
HDMI™ male (type A) > HDMI™ micro male (type D)
The micro-HDMI to HDMI cable matches the connection between micro-HDMI devices to a TV, projector, monitor, and all devices with HDMI connection. The reproduction of images and sound on a large monitor provides a direct home theater experience without additional equipment.
- The micro-HDMI cable high-definition video signals and transmits HD audio signals.
- Direct playback of picture and sound of the recording device, such ActionCam on a TV, projector or monitor without additional equipment.
- for connection of e.g. Small computers such as Raspberry Pi 4 or a ActionCam as GoPro Hero 7/6/5 Black 4/3/3 + a screen.
- for laptops such as Acer switch, Lenovo Ideapad Miix or Mircosoft Surface
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Diameter | 4.2 mm |
| max. resolution | 4K Ultra HD 2160p (60 Hz) |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, type | HDMI™ micro male (type D) |
Cable
| Cable length | 1 m |
| Type 1, shielding | foil (aluminium) |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | foil (aluminium) |
| Inner conductor material | CCS |
| Cable sheath diameter (approx.) | 5.5 mm |
| AWG | 30 |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| supported colorspaces | Adobe RGB, sYCC-601 |
Downloads
Product data sheet pdf
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 200