Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Casual
High Speed HDMI™ cable with Ethernet
high-speed cable for Ultra HD
Enjoy movies and games with high clarity, high resolution and dazzling quality, even in 3D. What does this cable do to an audio video signal? Nothing. It is, however, precisely this feature which proves its quality. Thanks to pure materials, precise processing, and modern technology, it combines your TV with other devices and the Internet. Just as befits a sophisticated system! Therefore, you can be sure that you get the experience exactly as it was meant to be.
- pure copper conductor and 2-way shielding for clear signal quality
- High-speed HDMI™ for 3D and Ultra HD up to 4K @ 50/60 Hz (2160 p)
- integrated Ethernet channel saves additional network or audio cables
- 24 carat gold-plated contacts for minimum transmission resistance
- Durability and brilliant signal quality due to inner conductors made of 99.9 % oxygen-free copper, which prevent oxidation
- Long-term usable due to flexible and robust PVC jacket, which can be bent optimally and simplifies the laying of the cable
- Even after many years, crystal-clear picture and sound quality and rust-free connections thanks to 24-carat gold-plated connectors
Technical specifications
General
| Operating temperature up to | 80 °C |
| Warranty | 10 years |
| Markings | WEEE, CE, HDMI™ High Speed with Ethernet, HDMI™ Premium, ULTRAHD 4K@50/60 Hz |
| SCIP entry number | f79d4ab8-2599-4319-bbc3-6e38d344fa59 |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Operating temperature from | -10 °C |
| Packaging type | Retail Box |
Connections
| Connection 2, width | 20.9 mm |
| Connection, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection, width | 20.9 mm |
| Connection, contact material | gold (24 kt) |
| Connection, height | 11.4 mm |
| Connection 2, height | 11.4 mm |
| Connection 2, type | HDMI™ male (type A) |
| Connection 2, length | 47.3 mm |
| Connection, length | 47.3 mm |
| Connection, shielding | yes |
| Connection, housing material | PVC |
Cable
| Kink protection | both sides |
| Cable length | 3 m |
| Number of shieldings | 2 x |
| Type 2, shielding | braid (copper) 112x |
| inner conductor, core diameter | 0.25 |
| Inner conductor material | OFC (99,9% oxygen-free copper) |
| Cable sheath diameter (approx.) | 6 mm |
| Inner Conductor number | 1 pieces |
| AWG | 30 |
| Ferrite core | no |
| Cable type | round cable |
Signal transmission
| Impedance | 100 Ω |
| other supported standards | HDCP 2.2, HDR (High Dynamic Range) |
| max. bandwidth | 340 MHz |
| max. transmission rate | 18 Gbit/s |
| Signal amplification | no |
Downloads
Declaration of conformity pdf
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 12 / 24