Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Headphone and audio AUX extension cable, 4-pin 3.5 mm slim, CU
3.5 mm male (4-pin, stereo) > 3.5 mm female (4-pin, stereo)
- for use as extension cord for audio cables with a 3.5 mm AUX connector e.g., stereo headphones with a microphone
- flexible cable with small bending radius
- ultra-slim connector
Technical specifications
General
| Markings | CE, WEEE |
| Diameter | 2.6 mm |
| Color | black |
| Consumption Unit | 1 pc. in polybag |
| Packaging type | Bulk |
Connections
| Connection, type | 3.5 mm male (4-pin, stereo) |
| Connection, contact material | gold-plated |
| Connection 2, type | 3.5 mm female (4-pin, stereo) |
Cable
| Cable length | 0.5 m |
| Inner conductor material | CU (copper) |
| AWG | 28 |
| Cable type | round cable |
Downloads
Product data sheet pdf
£3.99 RRP
Packing units:
1 / 10 / 500 / 1000