Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Hallway PIR/Acoustic motion sensor
flush-mounted wall mounting; 160° detection, 9 m range, indoor use (IP20), suitable for LEDs
- sensor reacts on movement, as well as on sound/noise
- especially designed for in-house/hallway lighting, lamps, LEDs, etc.
- accurate detection of people and animals in darkness or twilight
- designed for easy and fast flush-mounting
Technical specifications
General
| Height | 79 mm |
| Markings | CE, WEEE, Haus |
| Width | 79 mm |
| Color | white |
| Weight | 109 g |
| Consumption Unit | 1 pc. in cardboard box |
| Packaging type | Retail Box |
| depth | 56.8 mm |
| protection class | IP20 |
Connections
| Connection, type | Screw clamp |
Performance
| operating voltage | 230 V (AC) |
| minimum load | 40 |
| sensor type | passive infrared (PIR) |
| max. detection range | 9 m |
| Installation Height up to | 1.8 m |
| Light sensitivity from | 3 lx |
| Installation height from | 1 m |
| light sensitivity up to | 2000 lx |
| switch-off delay to | 420 s |
| max view angle | 160 ° |
| switch-off delay from | 10 s |
| switching power | 500 W |
£17.99 RRP
Packing units:
1 / 50 / 100