Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
GO12-1,3 (1300 mAh, 12 V)
Faston (4.8mm) lead acid battery, BattG
- high quality, reliability and energy density of battery
- maintenance-free and location-independent operation for approx. 5 years (at 25 °C)
- application: UPS, main and supporting power supply, emergency lighting, etc.
Technical specifications
General
| Applications | backup power, emergency lighting, emergency Power Supply, main power supply, non-cyclical applications, uninterruptible power supply (UPS) |
| Height | 58 mm |
| Markings | BattG |
| Width | 43 mm |
| Model designation | GO12-1,3 |
| Length | 97 mm |
| Weight | 600 g |
| Consumption Unit | 1 pc. bulk |
| Packaging type | Bulk |
Battery
| Storage ability | 5 years |
| rechargeable | yes |
| Voltage | 12 V |
| max. capacity | 1300 mAh |
| Technology | lead acid battery |
Connections
| Connection, type | Faston (4.8mm) |
£13.99 RRP
Packing units:
20