Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Duo
WG-555
General handling
The WG-555 Duo is based on our innovative DuaLiner™: the nylon knitted cuff extends to the middle of the hand for a snug and secure fit.
for a snug and secure fit, while the breathable knitted microfibre lining at the knuckles and fingertips provides excellent
fingertips for excellent softness, dexterity and precision. The breathable foam nitrile
foam nitrile coating on the WG-555 Duo helps keep your hands dry and provides excellent grip for a variety of applications.
a wide range of applications, so users can easily meet the daily challenges of their work.
| Examples of use: | - Precision work |
| - drywall construction | |
| - assembly work |
- The nylon cuff extends to the middle of the hand for a snug and secure fit.
- Breathable knitted microfibre lining provides excellent softness, precision and dexterity at knuckles and fingertips.
- Excellent grip and dry hands are guaranteed by the breathable coating.
Technical specifications
General
| Color | black, grey |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Nitrile |
| Base material | Nylon, Microfibre |
| Total length | 25.5 cm |
| Hand width | 9.5 cm |
| Length of the middle finger | 7.8 cm |
| Weight | 45 |
| Technologies | EN388:2016 - 4121X |
| Size | L/9 |
| Gauge | 15 |
| Technology | Dualiner; High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Technology |
£6.99 RRP
Packing units:
1 / 144