Product and packaging similar. Subject to modifications and errors.
Oil Guard
WG-528L
Liquids; Industrial oils
The WG-528L Oil Guard consists of a 15 gauge nylon lining and a triple nitrile coating for unsurpassed abrasion and tear resistance and imperviousness to industrial oils.
abrasion and tear resistance and impermeability to industrial oils. The lightweight construction and soft surface
of the WG-528L Oil Guard allow the user to maintain a high level of dexterity while ensuring comfort. The WG-528L Oil Guard is the glove of choice for all users looking for a heavy duty glove for wet and oily applications.
| Examples of use: | - Engine change |
| - repair work on heavy machinery | |
| - agriculture |
- Triple nitrile coating for unsurpassed abrasion and tear resistance and impermeability to industrial oils.
- Soft surface allows for a high level of dexterity and comfort.
Technical specifications
General
| Color | blue |
| Consumption Unit | 1 pc. cardboard box |
| Packaging type | Retail Tag |
Gloves
| Coating material | Nitrile |
| Base material | Nylon |
| Total length | 24.5 cm |
| Hand width | 10 cm |
| Length of the middle finger | 7.6 cm |
| Weight | 66,6 |
| Technologies | EN388:2016 - 4132X |
| Size | S/7 |
| Gauge | 15 |
| Technology | High Density Molecular Latex; Thermo-Set Pre-Curved Design Technology |
£7.99 RRP
Packing units:
1 / 72